
Behoeften van hoogbegaafde kinderen kunnen meer een stimulans zijn om kritischer over ons onderwijs na te denken, meent specialist Hoogbegaafdheid en talentontwikkeling Marianne Rietveld. ‘Hoogbegaafde kinderen kunnen ons juist aanmoedigen en helpen om in ons onderwijs de diversiteit meer te leren vieren, niet alles afgestemd op gemiddeldes.
In het nieuwste Montessori Magazine (No. 49) verscheen een prachtig artikel van Paul Op Heij en daarin speelt Marianne een bijzondere rol. Paul volgde Mariannes werk, haar visie op zijnskenmerken en haar jarenlange ervaring in zowel regulier als montessorionderwijs. In het artikel verweeft hij haar inzichten op zo’n treffende manier, dat je als lezer bijna automatisch anders gaat kijken naar hoogbegaafde kinderen… én naar onderwijs.
Hij laat zien hoe Marianne steeds opnieuw benadrukt dat hoogbegaafdheid geen “lastig profiel” is, maar een uitnodiging.
Een kans om onderwijs menselijker, betekenisvoller en diverser te maken.
Waarom?
Omdat juist hoogbegaafde kinderen ons laten zien waar het schuurt:
🌱 wanneer onderwijs te veel gericht is op gemiddelden,
🌱 wanneer creativiteit en autonomie worden weggedrukt,
🌱 wanneer we het kind achter cijfers en methodes uit het oog dreigen te verliezen.
Mariannes ervaringen, van kleuterklas tot montessori middenbouw, tot duizenden uren coaching, vormen de ruggengraat van het artikel. Ze vertelt openhartig over kinderen die zich moesten aanpassen. Over de kracht van échte autonomie. Over hoe een andere manier van kijken niet alleen HB-kinderen helpt, maar alle leerlingen. En natuurlijk komt ook haar geliefde giraffenmetafoor voorbij… maar dan in een context die je nog dieper doet begrijpen waarom deze zó raak is.
Paul weet haar visie te vangen in herkenbare voorbeelden, scherpe observaties en hoopvolle mogelijkheden. Het is een artikel dat je raakt, dat schuurt, dat wakker maakt. En dat precies laat zien waarom Mariannes werk zo waardevol is.
Een must-read voor iedereen die met kinderen werkt.
Eigenlijk voor iedereen die gelooft dat onderwijs veel mooier kan dan “gemiddeld”.
Een warm, eerlijk en verhelderend stuk dat je laat denken: “O ja… zo kan het ook.”
Dit artikel verscheen in Montessori Magazine no. 49 – 1 november 2025.
Wil je dit bericht delen? Graag! Klik hiervoor op deze pfd.



